Η Γαλλία νίκησε την Ισπανία και έγινε πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην Κοινωνία των Εθνών

Μεγάλος πρωταθλητής της Γαλλικής Κοινωνίας των Εθνών το 2021. Σταδιακά, ο κυρίαρχος παγκόσμιος πρωταθλητής Giuseppe Mizza του Μιλάνου της Ιταλίας νίκησε την Ισπανία με 10/10, 2-1 αυτήν την Κυριακή. Για πρώτη φορά, οι Γάλλοι κέρδισαν τον τίτλο του διαγωνισμού. Ο αγώνας ήταν καυτός με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τα γκολ που σημείωσαν οι Μπέντζιμα και Ο ‘Ρέιλι να εξαργυρώνουν. Δείτε πώς πήγε το παιχνίδι και πώς είναι το πλήρες αποτέλεσμα.

Ποιος κέρδισε την Κοινωνία των Εθνών; Δείτε τα τελικά αποτελέσματα για Ισπανία και Γαλλία

Με το μεγάλο φινάλε να πραγματοποιείται, το παιχνίδι ξεκίνησε ζεστό. Η Γαλλία έκανε τα πρώτα βήματα και επιτέθηκε, αλλά η Ούνα Σάιμον κράτησε μέχρι το γκολ και πήρε το ρίσκο. Στην περίπτωση των Ισπανών, η καλύτερη ευκαιρία στην αρχή του σταδίου ήρθε σε 10 λεπτά με τη Σερβία, αλλά χωρίς νίκη την έστειλε στα χέρια του Λόρις.

Ωστόσο, ο μισός χρόνος στο πρώτο ημίχρονο κρυώθηκε μέχρι το σφύριγμα, καθώς και οι δύο ομάδες επιβράδυναν, ​​ειδικά καθώς η Γαλλία κυριαρχούσε στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, χρειάστηκαν αλλαγές καθώς το παιχνίδι έγινε θαμπό και οι δύο ομάδες επέστρεψαν με αποφασιστικότητα να αλλάξουν το σενάριο. Έτσι, σε αντίθεση με αυτά που υπέβαλαν, ξεκίνησε το τελευταίο μέρος. Οι Ισπανοί τα πήγαν καλά απέναντι στη Σερβία στο 7ο λεπτό, ο Μμπαπέ μπήκε καλά στην αντεπίθεση αλλά ο Αλόνσο έκοψε την ομάδα των Κόκκινων.

Από το 18ο λεπτό, το παιχνίδι πήρε το τελευταίο του πρόσωπο. Η Γαλλία προσπάθησε να χτυπήσει τη μπάλα στο δοκάρι με τον Ερνάντες στο 18 ‘. Ένα λεπτό μετά την επίθεση των Γάλλων, ο Ο ‘Ρέιλι δέχτηκε μια σέντρα από τα καλάθια και ο Λόρις Νετς συμπλήρωσε τη σέντρα, σκοράροντας το ίδιο λεπτό.

READ  Οι τιμές των κατοικιών αυξήθηκαν κατά 30,9% και τα ενοίκια αυξήθηκαν κατά 15,3% από το 2010. Με τη μεγαλύτερη αύξηση στην Πορτογαλία Top 15 - Executive Digest

Χωρίς χρόνο για τους Ισπανούς να πανηγυρίσουν, ο Μμπαπέ ξεκίνησε αμέσως επίθεση, στο πέρασμα προς τον Μπέντζιμα, όταν η επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης άγγιξε έναν όμορφο πίνακα στο 20ο λεπτό για να φαίνονται όλα ίδια. Ο Μμπαπέ, για άλλη μια φορά, έθεσε τον τερματοφύλακα Σιμόν σε κίνδυνο, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει.

a

Για να κλείσει τον τίτλο της Γαλλίας, ο Μμπάμπε πήρε την μπάλα από τους Τεό Ερνάντες και Μμπάμπε, γεμίζοντας το αντίπαλο δίχτυ με φάτσα στον Λόρις. Ωστόσο, ενεργοποιείται το VAR και με αναθεώρηση, ο στόχος επιβεβαιώνεται. Την τελευταία στιγμή, ο Ο’Ρέιλι και ο Αλόνσο προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Λόρις ματαίωσε αυτές τις προσπάθειες. Και πάλι στο 48, ο τερματοφύλακας εμφανίστηκε και σταμάτησε τους αντιπάλους.

Έτσι, με νίκη 2-1, η Γαλλία κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στη σεζόν του League of Nations 2021, μόνο τη δεύτερη έκδοση του τουρνουά.

Η Γαλλία κατέκτησε τον πρώτο τίτλο. Φωτογραφία: UEFA Nations League / @ EURO2020FR

Η Γαλλία κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του League of Nations

Η έκδοση του 2021 είναι η δεύτερη στη Λίγκα των Εθνών, που δημιουργήθηκε από την UEFA με στόχο την επιβράβευση της καλύτερης ομάδας της ηπείρου που προτείνει να παλέψει για τον τίτλο.

Το 2018, η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε την Ολλανδία με 1-0 εντός έδρας. Με αυτό το αποτέλεσμα, έκανε το όνομά του στην ιστορία της εθνικής Πορτογαλίας, ανεβάζοντας το κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία του τουρνουά. Τώρα, η Γαλλία έγινε η δεύτερη πρωταθλήτρια ομάδα έτοιμη να γράψει ιστορία με μια γενιά αγοριών όπως ο Μμπαπέ.

Πότε θα επιστρέψουν να παίξουν η Ισπανία και η Γαλλία;

Και οι δύο ομάδες θα παίξουν τον επόμενο μήνα για τον 9ο γύρο των Ευρωπαϊκών Προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Αφενός, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου στις 4:45 μ.μ.