Η Σερβία νίκησε την Ελλάδα και κέρδισε τον Ολυμπιακό δι-Ολυμπιακό στην υδατοσφαίριση ανδρών. Ουγγαρία Χάλκινο

Η Σερβία νίκησε την Ελλάδα και κέρδισε τον Ολυμπιακό δι-Ολυμπιακό στην υδατοσφαίριση ανδρών.  Ουγγαρία Χάλκινο

ΕΝΑ Σερβία Κερδίστε το Ολυμπιακό δί-πρωτάθλημα αυτή την Κυριακή (8) του τουρνουά υδατοσφαίρισης Ελλάδα 13-10 στον τελικό στο Τόκιο.

Οι Σέρβοι άνοιξαν ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην πρώτη περίοδο του παιχνιδιού. Με σκορ 6-3, έχει και VAR, ακύρωσε το γκολ της Σερβίας και επιβεβαίωσε έναν ακόμη Έλληνα. Στη δεύτερη περίοδο, οι Έλληνες απάντησαν και πήραν το προβάδισμα των Σέρβων, ισοφαρίζοντας 7-7. Παπαναστάσιο, Αλλά με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, η Σερβία βγήκε ξανά στην κορυφή Ντούσαν Μάντικ 8-7, και αυτό είναι το σκορ στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ισορροπία και η Ελλάδα έφτασε ξανά στην ισοπαλία στο 9-9, αλλά στο τέλος της περιόδου οι Σέρβοι επέστρεψαν με προβάδισμα 10-9, με τον Μάντικ να σκοράρει ξανά. Στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα ήταν ισοδύναμη στην αρχή, αλλά η Σερβία ανέκτησε το προβάδισμα Πρίλινοβιτς. Οι Σέρβοι άνοιξαν τη διαφορά από το Ρίο με νίκη επί της Σερβίας 13-10 στο Ρίο 2016 και το Εθνικό Πρωτάθλημα Bi-Championship.

a

Mandik, Prlinovic e Jaxic Πέτυχε τρία γκολ για τους Σέρβους.

Η Ουγγαρία πήρε το χάλκινο μετάλλιο

ΕΝΑ Ουγγαρία Νικήστε και κερδίστε το χάλκινο Ισπανία Κατά 9-5. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων και έληξε 5-5.

Εκμεταλλευόμενοι τις ισπανικές εξαιρέσεις, οι Ούγγροι άρχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Morton Raw (HUN) πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με 6-5 στο τρίτο δεκάλεπτο. Το τελευταίο χτύπημα ήρθε στο τελευταίο τέταρτο με γκολ του Γουάμος, Ντάνιελ Άγγελος (HUN) ε Τάξη Denise (HUN), η ομάδα της Ανατολικής Ευρώπης τερμάτισε 9-5 για να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο. Πάμε πρώτος σκόρερ με δύο γκολ.

READ  Η Βραζιλία ζητά βοήθεια με το εμβόλιο. Η Ελλάδα πετυχαίνει καθημερινά νέα υψηλά

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ουγγαρία από το 2008, η τελευταία φορά και ο 17ος συνολικός Ολυμπιονίκης. Η Ισπανία, η οποία δεν έχει κερδίσει κάποιο άθλημα από το 1992, έχει πέντε νίκες, μια πτώση και μια ακριβή εκστρατεία στο πρώτο σκέλος της ημιτελικής ήττας από τη Σερβία.

Φωτογραφία: REUTERS / Gaonzalo Fuentes