Ο προ-Ολυμπιακός αγώνας στην Τεργέστη δεν θα μπορούσε να τελειώσει όσο χειρότερος για την Citrosa. Μετά την ημιτελική ήττα από την Ουγγαρία, η Ελλάδα νίκησε επίσης την ομάδα του προπονητή της Νάπολι Πάολο Ζίζα στον τελικό για τρίτη θέση, αφήνοντας μια μικρή ευκαιρία να ταξιδέψει στο Τόκιο. Δεν υπάρχει τίποτα, η Ιταλία έπαιξε ένα άσχημο παιχνίδι που ξεκίνησε ξανά με ένα πολύ βαρύ σετ 4-1 για ανάκαμψη. Το τελευταίο 10 έως 4 λέει στις ομάδες μεταξύ των δύο ομάδων και στέλνει ένα μήνυμα στο μέλλον. Έτσι, αυτή η ευκαιρία, που δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά η μπλε ομάδα, καταλήγει σε πραγματική αποτυχία. Για να κερδίσει πριν τους Ολυμπιακούς ήταν η εξαιρετικά δυνατή Ουγγαρία που νίκησε την Ολλανδία 13-11. Τώρα θα πρέπει να αποκατασταθεί, επειδή απομένουν μόνο τρία χρόνια για να πάμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και η αποτυχία να προκριθεί δύο φορές θα είναι πάρα πολύ.

a

Ελλάδα και Ιταλία 10-4

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Τσουκάλα 4, Τρίχα, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλεβρίτου, Ξενάκι 1, Νίνου 1, Πάτρα, Κοτσιά, Β. Πλεβρίτου, Ε. Πλεβρίτου 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου. Ολα. Λατρόνους

Ιταλία: Gorlero, Tabani, Garibotti 2, Avegno, Queirolo, Aiello, Marletta, Bianconi, Giustini, Palmieri, Chiappini 2, Viacava και Sparano. Ολα. Ζίζα

Διαιτητές: Peres (Crowe) και Varconi (Hon)

Σημειώσεις: Μερική 4-1, 0-1, 4-1, 2-1. Έξω λόγω φάουλ Μυριοκεφαλιτάκη (G) στο 0’27 τέταρτη φορά, Ε. Πλεβρίτου (G) στο 1’25 τέταρτη φορά, Πάτρα (G) στο 3’23 τέταρτη φορά και Kutsia (G) στο 4’10 η τέταρτη φορά. Αριθμητική υπεροχή: Ελλάδα 2/7 και Ιταλία 2/14. Στην ενότητα Διαμαντοπούλου (G) και Gorlero (I). Ο Σπαράνο (πρώτο) αναλαμβάνει τον Γκορλέρο στο 7’01 λεπτό στο πρώτο ημίχρονο.