Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 0-3 – Ποδόσφαιρο – Τσάμπιονς Λιγκ

Αυτό το ντέρμπι ήταν στο φόντο του πρώτου στο Group G του Champions League. Θεωρητικά τουλάχιστον … γιατί στην πράξη, η Γιουβέντους έκανε μια προσφορά στο “Camp Nou”, νικώντας τη Μπαρτσελόνα 3-0 στο έκτο παιχνίδι και τερματίζοντας επίσημα πρώτη με 15 πόντους.

Στη μονομαχία του Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Λιονέλ Μέσι, ο νικητής ήταν ο Πορτογάλος που σκόραρε δύο φορές από το σημείο πέναλτι (ο ΜακΚίννεϊ σημείωσε μεταξύ τους). Ο Αργεντινός έκανε αρκετές τελικές προσπάθειες (κυρίως στο τέρμα), αλλά ηττήθηκε από τον Gianluigi Buffon.

Η τρίτη θέση, η οποία δίνει το εισιτήριο του Europa League, καταλήφθηκε από τον Dynamo Kiev, ο οποίος νίκησε τον Ferencvaros 1-0 στον «τελικό» του και έφτασε σε 4 πόντους, αφήνοντας τον αντίπαλό του στο 1. Ο μόνος στόχος που έπαιξε τον Popov πέτυχε στον αγώνα.

Μπαρτσελόνα 0-3 Γιουβέντους

Η Γιουβέντους μπήκε στον αγώνα καλύτερα και απείλησε για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό με ένα πυροβολισμό Ρονάλντο, το οποίο πυροβολήθηκε εύκολα από τον Τερ Στεγκέν. Στο 13ο λεπτό, το “Bianconeri” πήρε ένα πέναλτι στην ανατροπή του Πορτογάλου από τον Araujo και ο ίδιος, με μια υπέροχη εκτέλεση, έκανε το σκορ 1-0. Αυτός ήταν ο πρώτος στόχος για το “CR7” στο Camp Nou στο Champions League. Επτά λεπτά αργότερα, οι επισκέπτες έκρυψαν την μπάλα και ο McKinney χτύπησε την μπάλα μετά από ένα σταυρό από τον Cuadrado “εκτέλεσε” τον Ter Stegen 2-0.

Και η Μπαρτσελόνα, που φάνηκε να είναι υπνωτισμένη, τον κλώτσησε μετά από τα πρώτα είκοσι λεπτά και απείλησε για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό με τη βολή του Μέσι από έξω από την περιοχή, την οποία ο Μπάφον έριξε σε γωνία. Η βραδιά ήταν ξεχωριστή για τον 43χρονο Ιταλό τερματοφύλακα, ο οποίος “έγραψε” την 124η συμμετοχή του στο τουρνουά και τερμάτισε 10ος στη λίστα του Paul Scholes και Karim Benzema. Ο Μέσι, μετά από μια μίξη με τον Άλμπα, απείλησε στο 36ο λεπτό, αλλά για δεύτερη φορά ο Μπάφον βρισκόταν στο σωστό μέρος. Η πίεση “Blaugrana” έγινε μεγαλύτερη και σε 43 λεπτά είχε μια άλλη καλή στιγμή με ένα σταυρό Dest, με την μπάλα έξω, αφού άγγιξε τον Griezmann.

READ  あなたのためにテストされ、認定された30の最高の ヒーターベスト

Καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους έφτασε στο πρώτο σκορ. Ο Langley βρήκε τη μπάλα στο χέρι του μέσα στην περιοχή και αφού χρησιμοποίησε την τεχνική VAR το πέναλτι μετρήθηκε στο 52ο λεπτό. Ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά και έφτασε στο 3-0. Έξι λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο σκόρερ με τον Γκρίζμαν, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Με την πάροδο του χρόνου, οι οικοδεσπότες πιέστηκαν πιο σκληρά, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν μια κλασική ευκαιρία. Η άμυνα των επισκεπτών κράτησε το μηδέν και προσπάθησε να σημειώσει το τέταρτο γκολ εναντίον μερικών αντιπάλων.

a

Στο 73ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα πέναλτι για να διώξει τον Γκριέζμαν, αλλά μετά τη χρήση του VAR, η απόφαση ανατράπηκε, καθώς ο Γάλλος ήταν σε θέση οφσάιντ. Κάτι παρόμοιο συνέβη στο 75ο λεπτό, όταν η Γιουβέντους σκόραρε με τον Bonucci, ο οποίος χτυπήθηκε όταν ηγήθηκε. Το «Blaugrana» συνέχισε να πιέζει και το 90 »ο Messi ηττήθηκε ξανά από τον Messi. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τον τελικό σφύριγμα του διαιτητή και η Γιουβέντους γιόρτασε μια μεγάλη νίκη. Για τη Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη ήττα εντός έδρας στο ομαδικό στάδιο του τουρνουά μετά το 2008!

Ντιναμό Κίεβο 1-0 Ferencvaros

Ο Ferencvaros προσπάθησε να εκπλήξει τον αντίπαλό του χάνοντας την ευκαιρία του Lovrensic στο 4ο λεπτό. Ο Dynamo Kiev έδωσε χώρο στην Ουγγαρία, προτιμώντας να βρίσκεται στην αμυντική θέση με την ελπίδα να πάρει πιθανότητες για αντεπιθέσεις. Σε τελική ανάλυση, οι Ουκρανοί ήταν άνετοι με μια άσκοπη ισοπαλία, προκειμένου να πάρουν την τρίτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το 60% της μπάλας αλλά δεν μπόρεσαν να το μετατρέψουν σε γκολ.

READ  Αυτή η σπάνια σφραγίδα σκοτώθηκε στην Ελλάδα - ένα σύμβολο του νησιού της Αλοννήσου

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ντιναμό Κίεβο περίμενε τον Φέρεντσβαρο να αναλάβει μεγαλύτερο κίνδυνο, προκειμένου να επιτύχει το στόχο που έψαχναν, γιατί ήθελαν μόνο να κερδίσουν. Οι Ούγγροι μπορεί να ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά ήταν οι Ουκρανοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Πόποφ στα 60 έλαβε βοήθεια από την Ντε Πενά και έφτασε στο 1-0. Την τελευταία μισή ώρα, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την απομάκρυνση, αλλά ο Ντιναμό Κίεβο έκανε τη σωστή κατεύθυνση υπέρ του αποτελέσματος και έφτασε εύκολα στη νίκη.