Οι 3 τελευταίες απώλειες ήταν έναντι της Γερμανίας

Philip Guelland / EPA

Hummels εναντίον Ρονάλντο, Πορτογαλία εναντίον Alemanha

Σε 90 λεπτά, η Πορτογαλία δεν έχασε σε έναν ευρωπαϊκό τελικό από τότε που έκανε το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του το 2012. Θυμηθείτε τις ομάδες που έχουν νικήσει την Πορτογαλία μέχρι στιγμής.

“Δεν μπορώ πλέον να δω Γαλλικά”. Ο όρος έχει γίνει καθημερινή εμφάνιση σε πολλούς Πορτογάλους οπαδούς ποδοσφαίρου Ήττες εναντίον της ΓαλλίαςΣε μεγάλους διαγωνισμούς.

Οπως και Αξέχαστες ημιτελικοί του Ευρωπαϊκού 1984 και 2000, Μαζί με τους ημιτελικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2006, οι Πορτογάλοι δεν θα ξεχάσουν – αλλά Η Γερμανία αρχίζει να αναλαμβάνει αυτήν τη θέση Στη Γαλλία, ειδικά μεταξύ των Ευρωπαίων.

Η Πορτογαλία έχασε 4-2 από τη Γερμανία το Σάββατο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020. Η πρώτη ήττα της Πορτογαλίας (σε 90 λεπτά) Στα 13 τελευταία παιχνίδια του τελικού γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τελευταία ήττα της Πορτογαλίας στο ευρωπαϊκό, ευρωπαϊκό ντεμπούτο, πριν από την ήττα στο Μόναχο 2012, Ενάντια στη Γερμανία, από 1-0. Και η τελική ήττα έλαβε χώρα στο Ευρωπαϊκό Αποχαιρετισμό 2008, V Γερμανία. Στα προημιτελικά εκείνη τη στιγμή. Γερμανική νίκη από 3-2.

a

Στις τέσσερις τελευταίες εκδόσεις του τουρνουά (συμπεριλαμβανομένης της τρέχουσας), η Πορτογαλία έχει χάσει τέσσερις φορές – τρεις από αυτές εναντίον της Γερμανίας. Εξαίρεση Ελβετία, Στον τελικό γύρο του ομίλου Euro 2008, η πορτογαλική ομάδα έχει ήδη προκριθεί στους προημιτελικούς.

Επτά ήττες, αλλά μόνο “μεγάλη” Γερμανία

Και πάλι, συμπεριλαμβανομένης της Ευρώπης 2020, η Πορτογαλία έχει ήδη φτάσει σε οκτώ τελικούς και έχασε σε 90 λεπτά Επτά φορές: Τρεις φορές, δύο φορές εναντίον της Γερμανίας Ελλάδα (Δεν χρειάζεται να θυμάστε πού και πότε ήταν), ένα εναντίον της Ελβετίας και ένα, πρώτο, εναντίον Τσεχική Δημοκρατία, Σε 1996.

READ  Η Ευρωπαϊκή Ένωση επέβαλε κυρώσεις στην Τουρκία για την παρέμβασή της στη Μεσόγειο

Αυτή είναι μια πολύ θετική ισορροπία όσον αφορά τις ήττες των τακτικών Ευρωπαίων: Σε 37 παιχνίδια, επτά αποτυχίες.

Είναι ενδιαφέρον, με εξαίρεση τη Γερμανία, Καμία ήττα δεν είναι ενάντια στο “υπέροχο” Ευρωπαϊκή: Τσεχική Δημοκρατία, Ελλάδα και Ελβετία. Η Πορτογαλία έχει ήδη αντιμετωπίσει Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία, Ολλανδία… και δεν έχασε ποτέ. Ή, όταν χάνουν, αυτή η ήττα έρχεται σε υπερωρίες ή πέναλτι.

Ομαδική ταξινόμησηΗμερολόγιο αγώνα που χρηματοδοτείται από το Solverday

ZAP Euro 2020 Special // Πρόγραμμα αγώνων στην κατάταξη Ζωντανή βαθμολογία Sofascore