Ο αριθμός των φυσικών φιναλίστ της Βραζιλίας στο Euro Cup έχει αυξηθεί σε επτά. Κοιτάξτε τη λίστα και δείτε πόσους πρωταθλητές υπάρχουν

Ο αριθμός των φυσικών φιναλίστ της Βραζιλίας στο Euro Cup έχει αυξηθεί σε επτά.  Κοιτάξτε τη λίστα και δείτε πόσους πρωταθλητές υπάρχουν

Μετά από ισοπαλία 1-1 σε χρόνο κανονισμού και παράταση, η Ιταλία νίκησε την Ισπανία με 4-2 σε πέναλτι για να προχωρήσει στον τελικό του Κυπέλλου του Ευρώ. Η αποφασιστική χρέωση έγινε από τον Jorginho, Βραζιλιάνο ιθαγενή ιταλικό. Μαζί του, ο Έμερσον Παλίρι και ο Ραφαέλ Τολέσι θα πάρουν επίσης την απόφαση στο Wembley την επόμενη Κυριακή, αυξάνοντας τον αριθμό των Βραζιλιάνων φιναλίστ φιναλίστ στο Κύπελλο Ευρώ. Τώρα υπάρχουν επτά. Δείτε τη λίστα:

• Raphael Toloi (Ιταλία, 2021)

Μόνο δύο από αυτούς είναι πρωταθλητές: Marcos Senna το 2008 και Pepe το 2016. Χωρίς Βραζιλιάνους στην Αγγλία και τη Δανία να έρχονται αντιμέτωποι την Τετάρτη, ο αριθμός των φιναλίστ δεν θα αυξηθεί. Ωστόσο, και οι τρεις μπορούν να μπουν στη λίστα των πρωταθλητών. Δείτε πώς θα παίξουν όλοι στον τελικό:

• Ντεκό (Πορτογαλία, 2004): Για πρώτη φορά στο Euro Cup, η Ελλάδα κέρδισε και αφιέρωσε μια έκπληξη στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Το μπλε και άσπρο “Zebra”, που νίκησε την Πορτογαλία στον πρώτο γύρο, επανέλαβε αυτό το επίτευγμα στην απόφαση και, με άνευ προηγουμένου τρόπο, κέρδισε τον τίτλο του διαγωνισμού. Το τελικό σκορ δεν ήταν δύσκολο: 1-0, με κεφαλιά από τον Horistius.
– Φωτογραφίες: –

a
  • Marcos Senna (Ισπανία, 2008): Η Ισπανία νίκησε τη Γερμανία 1-0 στο γήπεδο Ernest Hapel της Βιέννης για να κερδίσει το Ευρωπαϊκό Κύπελλο για δεύτερη φορά στην ιστορία. Ο στόχος που έδωσε στη Furia το κύπελλο και έσπασε την έλλειψη τίτλου του 44χρονου στον διαγωνισμό σημείωσε ο Fernando Torres. Επίσης, επισημάνετε για το τιμόνι Marcos Senna. Φυσικά Ισπανικά, έδειξε καλά, έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος πρωταθλητής του Ευρώ.
READ  Η γιορτή των Θεοφανίων πλησιάζει. Τι γίνεται με τις αγορές στις 6 Ιανουαρίου;
- Φωτογραφίες: -

• Thiago Mota (Ιταλία, 2012): Σήμερα η Ισπανία έδειξε γιατί δεν έχουν αντιπάλους: νίκησε την Ιταλία 4-0 στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Κίεβο της Ουκρανίας, για να κερδίσει τρεις φορές το Ευρωπαϊκό Κύπελλο (1964, 2008 και 2012). Αυτός είναι ο τρίτος διαδοχικός τίτλος βαρέων βαρών της Fury, ανεβάζοντας το Παγκόσμιο Κύπελλο 2010 στη Νότια Αφρική, μαζί με δύο διηπειρωτικά τουρνουά.

• Pepe (Πορτογαλία, 2016): Η Πορτογαλία νίκησε τη Γαλλία με 1-0 για να κερδίσει για πρώτη φορά το Κύπελλο Ευρώ. Χωρίς τον καπετάνιο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος τραυματίστηκε και έπρεπε να αντικατασταθεί για 23 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Όντερ σημείωσε το γκολ στον τίτλο σε 3 λεπτά από το δεύτερο μισό της παράτασης.