Ο Τσιτσιπάς νικά τον Ζβρέιβ και ο Ρολάντ Γκάρος προσπαθεί να φτάσει στον τελικό και να γίνει ο πρώτος Έλληνας πρωταθλητής Grand Slam

Ελλάδα Γράφοντας μια νέα σελίδα στην αθλητική ιστορία. Επειδή παρεμπιπτόντως Για πρώτη φορά, η χώρα που δημιούργησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες θα εκπροσωπηθεί στον τελικό του τουρνουά Grand Slam.. Αυτή την Παρασκευή (11), Stefanos citsipas Νίκησε τον Γερμανό Alexander Zverev 3 σετ ένα 2Εγγυηθήκατε τη θέση σας στην απόφαση, με προκατάληψη των 6-3, 6-3, 4-6, 4-6 και 6-3 Roland Garros 2021.

Απαιτεί 22χρονο αθλητή 3η37 Για να φτάσει στην πρώτη του καριέρα στον τελικό του Grand Slam. Του Για πρώτη φορά σε αυτή την έκδοση του Γαλλικού Open Tennis, ο Sitsipas πήγε στο πέμπτο σετ.. Μέχρι τότε, ο μεγαλύτερος αγώνας του στο τουρνουά έπαιξε εναντίον του Αμερικανού John Isner σε ένα παιχνίδι τεσσάρων σετ.

a

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το παιχνίδι δείχνοντας τη δύναμη και την κατηγορία του. Γρήγορα ο Έλληνας τενίστας άνοιξε 2 σετ στο 0 και έπρεπε να συνεχίσει το σκορ και στο δεύτερο σετ. Μέχρι στιγμής, είχε τέσσερα διαλείμματα υπηρεσίας, σε σύγκριση με τον Zverev.

Η κατάσταση άλλαξε εντελώς από το τρίτο σετ, με τον Zverev να ελέγχει τη δράση στον αγώνα. Ο Citsipas άρχισε να κάνει περισσότερα λάθη και έχασε μερικές πιθανότητες από τον αντίπαλο. Έτσι, οι Γερμανοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με 2-2, αναγκάζοντας τη διαφωνία του πέμπτου μισού.

Στο τελικό σετ, ο Zverev είχε τρεις πόντους για να πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν άλλαξε τους πόντους. Ο Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε το σερβίς του και στο τέταρτο παιχνίδι κατάφερε να σπάσει το σερβίς εναντίον του γερμανού αντιπάλου, ανοίγοντας έτσι ένα πλεονέκτημα και εγγυάται τη νίκη και την κατάταξή του στον τελικό του Ρόλαντ Γκάρος.

READ  Τι απομένει για το 2020 μετά τον ιό Corona; Ένας αστεροειδής που πηγαίνει στη Γη!

Φωτογραφία: Αναπαραγωγή / Twitter Roland Garros