Europa League – 16 – Europa League: Η Ιταλία χαμογελά, διακυβεύεται το Κίεβο και ο Ολυμπιακός

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα – 16es

Η Ρόμα είναι εύκολη, η United χωρίς εγγραφή, η Λεβερκούζεν τιμωρείται ακόμα, ο Λέστερ εκπλήσσεται … Εδώ είναι τα βασικά μαθήματα από τις τελευταίες αφίσες του 16ου γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λέστερ Κέισι

Μετά τους προκριματικούς για την Άρσεναλ, οι άλλοι δύο αγγλικοί σύλλογοι που συμμετείχαν την Πέμπτη το απόγευμα έκαναν διάφορες περιουσίες. Σχεδόν εγγυημένο να φτάσει στα προημιτελικά χάρη στην επιτυχία του 4-0 στο πρώτο σκέλος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν ικανοποιημένη με την ισοπαλία στο Old Trafford εναντίον της Ρεάλ Σοσιεδάδ που ήρθε στην Αγγλία με λίγες φιλοδοξίες (0-0). Από την άλλη πλευρά, ο Λέστερ ήταν απογοητευμένος εναντίον της Σλάβια Πράγας. Λογικά, σε αυτόν τον αγώνα (0-2), οι συμπαίκτες του Jimmy Vardy απομακρύνθηκαν πρόωρα από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αλλά παρέμειναν σε τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Πραγματική στάση.

Τι να θυμάστε από τις βασικές αφίσες στις 7 μ.μ.

a

Γιορτάζει την Ιταλία

Στο San Siro, το AC Milan ήταν πολύ ζεστό και ζεστό. Την περασμένη Πέμπτη, το Μιλάνο εκπλήχθηκε στο Βελιγράδι, όπου δεν μπόρεσαν να απαλλαγούν από την εντυπωσιακή ομάδα του Red Star (1-1) που από καιρό πίστευε ότι θα μπορούσε να πέσει ένα δευτερόλεπτο στη Serie A. Στόχοι. Οχι πολύ καλά. Όπως και στο πρώτο σκέλος, οι Ρομά δεν τρέμει μπροστά από την Μπράγκα. Στον κήπο του, οι Ιταλοί κέρδισαν 3-1 χάρη στο πρώτο γκολ της Dzeco (24Η, 1-0). Και αφού χάθηκε το πέναλτι, ο Pellegrini αντικατέστησε προσφέροντας μια υπέροχη μπάλα στον Perez για το πρώτο ημίχρονο γκολ (75, 2-0) Ένα πιόνι ενάντια στο στρατόπεδο του στο Cristante της Μπράγκα (88, 2-1) δεν εμπόδισε τη Ρώμη να γυρίσει προς την όγδοη θέση, καθώς ο Δημάρχος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να εξηγήσει τον εαυτό του με τη σειρά του (90 +1, 3-1). Ρώμη χωρίς μεγάλη δυσκολία.

READ  Calcio Lega Pro: Το Torres είναι πιο ισχυρό με μια τράπεζα πίσω

Ο Λεβερκούζεν παραμένει αήττητος, διακυβεύεται το Κίεβο

Ήδη στο δύσκολο πρώτο σκέλος, η Bayer Leverkusen δεν επέστρεψε την έκπληξη επιστρέφοντας στο σκορ μετά το άνοιγμα των Young Boys μετά το πρώτο ημίχρονο (48, 0-1). Και τέλος, μια νέα μονάδα στο τέλος του αγώνα σίγουρα θα στείλει τον Ελβετό στον Γύρο των 16. Σε κακή κατάσταση μετά την ήττα 3-1 την περασμένη εβδομάδα, το PSV πιστεύει εδώ και πολύ καιρό ότι θα διατηρήσει τα προκριματικά του χάρη στο διπλό από το Ιράν Zahawi, αλλά ο Ahmed Hassan και ο Olympiacos έβαλαν τέλος στις ελπίδες των Κάτω Χωρών στο τέλος του αγώνα. Οι Έλληνες προκρίνονται παρά την ήττα (1-2). Ακριβώς όπως το Dynamo Zagreb. Νικητής 3-2 στη Ρωσία, ο σύλλογος από την πρωτεύουσα της Κροατίας κυριάρχησε για άλλη μια φορά στο Κρασνοντάρ (1-0). Στο Βέλγιο, ο Μπριζ δεν μπόρεσε να βρει το δίχτυ και τελικά ο Ντιναμό Κίεβο κέρδισε τα τελευταία δέκα λεπτά. Ως εκ τούτου, η ισοπαλία της περασμένης Πέμπτης προς όφελος των Ρώσων, που κατευθύνονται στην όγδοη θέση. TB και HD