My Legend Match – My Legend Match: Γαλλία-Αγγλία 2004, “Διπλώσαμε τη σημαία σε δύο λεπτά από το τελευταίο”

Ο μύθος μου

Ως μέρος των κορυφαίων 50 θρυλικών αγώνων στο νέο τεύχος του France Football, σας προσκαλούμε να μας πείτε για την αξέχαστη βραδιά σας. Ένα νέο επεισόδιο με τη Γαλλία-Αγγλία στο Euro 200 France, όταν ο Zinedine Zidane και οι Blues πρόσθεσαν τα πάντα ανάποδα.

Με περισσότερους από 500 αγώνες προς τιμήν μου σε εννέα διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, θα μπορούσα να σας πω για την Άρσεναλ-Σαραγόσα στον τελικό του ευρωπαϊκού κυπέλλου με ένα γκολ από κάπου αλλού στο 120ο λεπτό, 0-3 στη Ρεν-λε-Χάβρη το 1979 ή 4 μετά την οδήγηση άλλων. 3 κέρδισε. Αλλά αυτό που τράβηξε την προσοχή μου ήταν το Euro 2004 Γαλλία-Αγγλία της Πορτογαλίας.

Για να μείνετε στη μνήμη χρειάζεστε ένα σύνολο αξέχαστων πραγμάτων που κάνουν το γεγονός. Και υπήρχαν όλα τα συστατικά. Στο πρώτο πλαίσιο: κρατήσαμε πέντε για μια εβδομάδα για να παρακολουθήσουμε έξι αγώνες. Μαζί μου, στα Ελληνικά και τον Ντάνιελ, ήταν ο Κωνσταντίνος, συγκεκριμένα στα Πορτογαλικά. Με, ένα Σάββατο, το πρώτο παιχνίδι: Πορτογαλία-Ελλάδα, ακριβώς. Κυριακή, Σκηνοθεσία Λισαβόνα. Ένα καλό εστιατόριο για φαγητό σε ένα διάσημο Bucklehau, και στη συνέχεια μια γρήγορη επίσκεψη στο κέντρο όπου η ατμόσφαιρα μεγάλωνε με εντυπωσιακές ομάδες Αγγλικών υποστηρικτών, ήδη πολύ “ενθουσιώδεις” για μερικούς, αλλά εξακολουθεί να είναι καλό σημάδι για συζήτηση, ανταλλαγή και τοστ την προσθήκη μερικών Βρετανών Αργότερα, ο Estadio κατευθύνθηκε προς το de la Luz. Πηγαίνοντας στο μέρος μας βρέθηκα δίπλα στον Ντάνιελ Μπράβο. Ήμασταν στο επίπεδο 1 ακριβώς πίσω από το γκολ.

Ανάγνωση:
Περίληψη του νέου τεύχους του FF
Γρήγορη κριτική 50 αγώνες
Παρουσίαση του θρυλικού αγώνα
Γαλλία-Ιταλία 2000, “Οι Ιταλοί μίλησαν πάρα πολύ …”

READ  La Cerite - 14/12/2020 - Picareno. ΓΔ σχετικά με τον διαιτητή: «Δεν υπάρχει συζήτηση, αλλά θέλουμε προσοχή και σεβασμό
a

Έκλεισα όταν έφτασα Gowen ah du (Σημαία Breton) Το γήπεδο ήταν όμορφο, με έναν ήλιο να χαρίζει ένα ζεστό χρώμα. Το γήπεδο ήταν γεμάτο αγγλικούς υποστηρικτές στα τρία τέταρτα. ο Ο Θεός προστατεύει τη βασίλισσα Αγγλία, λαμπρή όπως συνήθως μετά την Αγγλία …

Ήμουν ακριβώς πάνω από το γκολ. Ο Gizo πυροβόλησε στα δεξιά του τερματοφύλακα για να κερδίσει. Δίπλα μου, ένας υποστηρικτής έκλαιγε, πριν τραγουδήσει για τελευταία φορά για την υπερηφάνεια του ότι ήταν Αγγλικά. Και επίσης να σκεφτώ ότι δεν σκέφτηκα να σηκώσω τη σημαία μου που ήταν σε όλες τις φωτογραφίες.

Όταν η Γαλλία νίκησε την ποινή του Ντέιβιντ Μπέκαμ στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλλία έπεσε 1-0. Πιθανώς το σημείο καμπής του αγώνα. Ο ενθουσιασμός ήταν πολύ πιο δυνατός από την αγγλική πλευρά και είχα την ιδέα ότι δεν σταμάτησαν να τραγουδούν. Ο χρόνος πέρασε και η ελπίδα μειώθηκε. Δύο λεπτά μετά το τέλος έδινα τη σημαία. Δωρεάν λάκτισμα για το Blues στο 91ο λεπτό. Το Zinedine Zidane είναι ίσο με αυτό το πλάνο πάνω από τον τοίχο. Επιστρέψαμε από απόσταση και μπορούσαμε να φωνάξουμε την ανακούφιση μας. Αλλά η ιστορία και το παιχνίδι δεν έχουν τελειώσει. Η μπάλα είναι βαθιά, ο Thierry Henry ντρίμπλα στον τερματοφύλακα και πέναλτι στο 94ο λεπτό. Ο Ζιντάν κερδίζει ξανά στο τέλος του ποδιού. Το άγχος κρατά την αναπνοή μου. Ο χρόνος φαινόταν πολύς. Ήμουν ακριβώς πάνω από το γκολ. Ο Gizo πυροβόλησε στα δεξιά του τερματοφύλακα για να κερδίσει. Δίπλα μου, ένας υποστηρικτής έκλαιγε, πριν τραγουδήσει για τελευταία φορά για την υπερηφάνεια του ότι ήταν Αγγλικά. Και επίσης να σκεφτώ ότι δεν σκέφτηκα να σηκώσω τη σημαία μου που ήταν σε όλες τις φωτογραφίες.

READ  Virtus Cilento, τέσσερις νέες προσθήκες υπό το φως του ντεμπούτου του εναντίον του Angri

Αυτή η ιδανική μέρα, αυτή η καταδίκη, αυτή η αγωνία, αυτή η ατμόσφαιρα έχει κάνει αυτήν την ημέρα της 13ης Ιουνίου 2004 μια τεράστια ανάμνηση. Με αυτήν τη νίκη, η επιστροφή θα είναι ακόμα χαμηλότερη και το βράδυ θα νιώσει πιο γλυκό.