Panathinaikos-Bayern 76-83: Ο Nedovic έκανε τη διαφορά

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ επέστρεψε στα φυσιολογικά επίπεδα φέτος και κατά κάποιο τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη μετά από απώλεια τεσσάρων αγώνων. Οι Πράσινοι κέρδισαν εντός έδρας στην Μπάγερν (83-76) και χαμογέλασαν ξανά μετά από μια τρομακτική εβδομάδα στην Ισπανία. Ο George Papjiannis και η Nemanja Nidovich ξεχώρισαν στον αγώνα τριφύλλι, καθώς ο Howard St. Ross έπαιζε με ενθουσιασμό και ο Ben Bentelle έδωσε πολύτιμα λεπτά (9 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ το 18’38 ‘) για να φτάσει στα ύψη. Απολύτως.

Διαφήμιση

καλύτερος παίχτης

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο αρχηγός του πρώτου μέρους, αλλά στο τέλος αυτός που έκρινε το αποτέλεσμα ήταν η Nemanja Nidovi. Ο Πράσινος τερματοφύλακας είχε το μεγαλύτερο παιχνίδι του της χρονιάς, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Στο 27’58 “ήταν στο πάτωμα, είχε 17 πόντους (με 5/8 δύο πόντους, 2/7 τρεις πόντους και 1/2), αλλά πάνω απ ‘όλα είχε 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς Κάνει ένα λάθος. Υπέροχο και γεμάτο στατιστικά Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και δύο σφάλματα στη συμμετοχή 33’48.

Ο αδύναμος κρίκος

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ επικεντρώθηκε στον Wade Baldwin, ο οποίος προήλθε από μια σειρά από δροσερές εμφανίσεις. Οι Πράσινοι έπνιξαν την μπάλα, οδηγώντας τον να κάνει συνεχώς λάθη στις παγίδες catch and roll και τον ανάγκασε να κάνει πολλές κακές επιλογές συνολικά. Στο παιχνίδι 27’19 “, ο πρώην Κόκκινος και Λευκός είχε 12 πόντους με 3/11 δύο πόντους, το 1/3 των τριών πόντων και τα 3/3 σουτ, 3 ασίστ και 7 λάθη. Πάνω απ ‘όλα, ωστόσο, δεν μπόρεσε να δημοσιοποιήσει το παιχνίδι της γερμανικής ομάδας και εξελίχθηκε στη φτέρνα του Αχιλλέα, ειδικά όταν το χρειαζόταν περισσότερο από ποτέ. Στο τέλος.

READ  Prozeto RUA - Urban Art Route αποτίει φόρο τιμής σε διάσημους καλλιτέχνες

Στατιστικά που εμφανίστηκαν

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν παραδειγματική στο Μέρος 1, καθώς οι Πράσινοι έκαναν μια αναπήδηση, η οποία αντικατοπτρίζεται στα στατιστικά. Η Μπάγερν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 ριμπάουντ, αλλά στο τρίτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει περισσότερα! Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Andrea Trinkieri συγκέντρωσαν 15 ριμπάουντ και κατά κάποιον τρόπο κατάφεραν να τραβήξουν το προβάδισμα μαζικά και να φτάσουν σε θέση να διεκδικήσουν τη νίκη. Αλλά όταν η ζωή επέστρεψε στο φυσιολογικό την τελευταία περίοδο, οι Πράσινοι βρήκαν και πάλι έναν τρόπο να χτίσουν μια καλή ομάδα και να την προστατεύσουν μέχρι το τέλος.

Αγώνας

Εκμεταλλευόμενοι τα γρήγορα λάθη που έκανε ο Γιώργος Βοφόρας, οι επισκέπτες εγκαταστάθηκαν στη γραμμή της φωτιάς και έφτασαν στο +5 (5-10) στο τέταρτο λεπτό του αγώνα. Ο διακόπτης γύρισε γρήγορα και εκπληκτικά, ωστόσο, η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ οδήγησε την Μπάγερν να κάνει κακές επιλογές και φάουλ (2/10 πυροβολισμοί και 5 φάουλ στα πρώτα 10 λεπτά), για ολική αντιστροφή και +8 (18-10 σε 9).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε τον έλεγχο στον αέρα, ο Nemanja Nidovi έκανε σπουδαία κατασκευή (4 ασίστ) και άμυνα (2 κλεψίματα) και κατά κάποιον τρόπο, οι Πράσινοι ήταν κυρίαρχοι. Τόσο πολύ, που το προβάδισμά τους έφτασε στο +13 (28-15 σε 14 λεπτά), όταν ο Wade Baldwin έκανε ένα λάθος μετά το άλλο (είχε 8 πόντους με 2/7 των επιλογών και 4 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο). Στην πραγματικότητα, εάν ο Βλαντιμίρ Λούσιτς δεν είχε κάνει ένα βήμα μπροστά, η διαφορά θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη από το +9 (44-35) που πήγαν οι Πράσινοι στο αποδυτήριο.

READ  あなたのためにテストされ、認定された30の最高の 低糖
a

Πολύ γρήγορα στα τρίτα δέκα λεπτά (στα 8’33 “έως το τέλος), ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τα λάθη της ομάδας, κάτι που η Μπάγερν έβγαλε γρήγορα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν έναν αγώνα κοντά στο καλάθι, την αφετηρία του Galen Reynolds και κάπως το προβάδισμα έπεσε στα τέσσερα (56-52 στο 28ο λεπτό). Με εξαίρεση κάποια αναταραχή στην επίθεση, αλλά και τις ληστείες που έδωσαν πόντους στο ανοιχτό πεδίο, το Clover δεν είχε το απαιτούμενο τέμπο και έτσι απέτυχε να εξασφαλίσει μια καλή πρόοδο για τον τελικό σε μια σειρά του αγώνα (60-54).

Η κόπωση του Γκάλεν Ρέινολντς από τα λεπτά που συνέλεξε τον έκανε να κάθεται στον πάγκο, με τον Λεόν Ράντοσεβιτς στο πάτωμα. Εκεί ανέβηκε ξανά στο τριφύλλι για να προστατεύσει το καλάθι του, κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ. Ο Γιώργος Βοφόρας έδωσε καλή άμυνα, αν και έλαβε μερικά εντυπωσιακά σουτ από τον Paul Chipser. Η απάντηση ήταν πάντα εκεί, με τη Nemanja Nidovic να μην αφήσει την Bayern την αυτοπεποίθηση να κερδίσει για μια στιγμή. Κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν, έκανε ένα υπέροχο σουτ, παρείχε μεγάλη άμυνα και κράτησε την ομάδα του στο προβάδισμα μέχρι τη νίκη (83-76). Το πρώτο μετά από τέσσερις αγώνες ήττας.

βιβλιογραφικές αναφορές: Περούτζια-Γιόβι-Ραντζίκοβιτς

Τα δέκα λεπτά: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.

Παναθηναϊκός opab (Φωφόρας): Mac 5 (1/3 δύο πόντοι, 1/3 τρεις πόντοι, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/8 δύο πόντοι, 2/2 σουτ, 5 ριμπάουντ, δύο κομμάτια), Bohoridis 2, Papapetrou 12 (3/8 δύο πόντοι, 2 / 3 τριπλές ρίψεις, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλιτζάκης 4, Νίντοβιτς 17 (5/8 δύο πόντοι, 2/7 τρεις ρίψεις, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), λευκό 5 (1), Μιτόγλου 3, Bentel 9 (1), υποστήριξε τον Ross 14 (2/2 δύο πόντους, 3/6 τρεις πόντους, 1/2 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 φάουλ).

Pagern (Trinkery): Wheeler Bab 9 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Baldwin 12 (3/11 δύο πόντοι, 1/3 τρεις πόντους, 3/3 ασίστ, 3 ασίστ, 7 φάουλ), Ρέινολντς 12 (6/10 δύο πόντοι), Τόμας, Λούσιτς 20 (3/4 2 πόντοι, 2/7 τρεις πόντοι, 6 ριμπάουντ), Βλακαντόρι, Αμιζ, Chipser 11 (2/5 τρεις πόντοι, 7 ριμπάουντ), Cisco 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.

Στατιστική ομάδας – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 2 πόντοι, 7/19 τρεις πόντοι, 19/21 σουτ, 34 ριμπάουντ (23 + 11), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 φάουλ, 2 σετ.

Στατιστικά Ομίλου – Μπάγερν Μονάχου: 22/39 2 πόντοι, 10/26 τρεις πόντοι, 9/12 σουτ, 31 ριμπάουντ (21 + 10), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 φάουλ, 4 κτυπήματα.

Οι ακόλουθες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ακολουθεί μια Σατανική Εβδομάδα, στην οποία υπάρχουν παιχνίδια με τη Villeurbanne (1/12, 21:45) Και ο Armani Milano (3/12, 21:45), και οι δύο μακριά από το σπίτι. Από την πλευρά του, η Μπάγερν επιστρέφει στο Audi Dome για να αντιμετωπίσει τον Khimki (4/12, 21:30).

Πιστώσεις εικόνας: Eurokinissi

READ  Μαργαρίτα Θεοδωράκη: Η Πέγκυ Ζίνα και ο σύζυγός της μου πληρώνουν μετρητά ΖΩΟ